10
OSNOVNA ŠKOLA «ĐORĐE KRSTIĆ», osnovana 1905. godine na Čukarici.
Zajedno sa delom nastavničkog kolektiva, preseliću se 1973. godine iz OŠ «Ljuba Nenadović» u Žarkovo, u novu, veliku školu «Đorđe Krstić», projektovanu po najvišim standardima savremene nastave: kabineti za učenike i nastavnike, svečana sala, biblioteka, sportska dvorana, bazen, trpezarija, ambulanta.
Razvijaju se aktivnosti iz svih oblasti, ređaju se takmičenja, uspesi. Broj učenika se povećava, dostiže brojku 1980. Školu posećuju inostrane delegacije, kolektivi zbratimljenih škola, Radost Evrope. U školi ću ostati do 1994.
PREDAVANJE ZNANJA doživljavam kao sveto pravilo. A ljubav i istinu, kao najbolji metod u razumevanju. Biti 35 godina, iz godine u godinu, iz časa u čas u susretu sa punim razredom učenika, gledati kako rastu fizički i duhovno, poklanjati im najbolji deo sebe, prepoznavati se u njima, deliti radost sa svima, darovitim i obeshrabrenim pomoći, utišati one koji redu i radu nisu skloni, naći put do njihovih skrivenih moći je velika tajna. Traži obrazovanu, emocionalno stabilnu i uravnoteženu ličnost. Ako je misao u skladu sa rečima i delom lako stižete do srca učenika. Kad se poverenje ostvari, što nije uvek lako, predavanje znanja postaje pesma. Emocije, koje od dece dobijete su nepomućene izvorske vode koje plave svojom bistrinom. Ima časova kad biste i suzu pustili, tišinu ispratili, hiljade nijansi emocija doživeli. Veliku zahvalnost učenika u naslućivanju lepote o kojoj govorite - TO JE NESEBIČNO DARIVANJE DAROVANOG.
NASTAVA. U saradnji sa Savetnikom za likovno vaspitanje prihvaćena je moja ideja, da se u program uvede tema upoznavanje učenika sa srednjovekovnom fresko tradicijom; da se prirede priručnici (udžbenici) za likovno vaspitanje od V do VIII razreda, koji bi sadržali sva likovna područja i likovne tehnike, kao i izbor odabranih reprodukcija likovnih dela, kojima se objašnjavaju određeni likovni problemi.
Poseta učenika galerijama i muzejima sa određenim zadatkom. Bilo mi je važno da se nađu u hramu umetničkih dela, nekima je to bio i jedini put, a dobrom broju put u umetnost.
Prosvetni savetnik Ljubomir Janković u izveštaju o izvršenom pregledu nastave likovnog vaspitanja u osnovnoj školi «Đorđe Krstić» u Beogradu, konstatuje: da su oformljene bogate zborke učeničkih likovnih radova, iz kojih se ima uvid u višegodišnje ostvarivanje programa. Posebno ističe postignut nivo, ispoljenu inventivnost i raznovrsnost u obradi svih učeničkih radova, da je u školi oformljena zbirka reprodukcija likovnih dela koja se često koristi u procesu nastave, da su u nastavi zastupljena sva likovna područja i mnoge likovne tehnike, da se slede sve intencije programa, obogaćene raznim, novim oblicima rada. Da se radi se o sposobnom i vrlo angažovanom nastavniku i pedagoškom radu. Savetnik Ljubomir Janković govori takođe o delu školske zgrade, vrlo pogodnom, u kojem je situirana GALERIJA učeničkih radova, što je jedinstven slučaj u školama Beograda. Kako se radi o školi koja nosi ime našeg poznatog slikara, ova galerija dobija poseban smisao. Izveštaj zaključuje da je kabinet opremljen savremenim nameštajem i funkcionalno i estetski uređen, a pribor kojim učenici rade je raznovrstan.
Upravo u ovoj likovnoj galeriji, za dan škole, kad je i rođendan slikara, priređena je u saradnji sa Narodnim muzejom značajna izložba dela znamenitog slikara Đorđa Krstića (Čurug 1851 - Beograd 1907). Od značajnijih, bila je tu i izložba «Glumac, prostor, svetlost», Adolfa Apije (1862 - 1928) velikog reformatora modernog teatra u saradnji sa Pro Helvetia-om, Švajcarskom kulturnom zadužbinom, kao i mnoge druge izložbe.<< prethodna | sledeća >>